W piątek 24.07.2020 r. Dolnośląska Sieć Partnerstw Lokalnych Grup Działania reprezentowana przez Prezes Zarządu Agnieszkę Kasinę oraz Wiceprezes Zarządu Dorotę Goetz spotkała się z Wicedyrektorem Wydziału Gospodarki Łukaszem Kasprzakiem oraz Kierownikiem Działu Programowania i Ewaluacji RPO Grzegorzem Mikołajczykiem.
Spotkanie w tej formule zostało zaproponowane przez sekretariat Marszałka Województwa, który odwołał spotkanie z Zarządem Sieci w dniu 15.07.2020 r.
Na spotkaniu ponownie przedstawiano stanowisko DSP LGD ws. mechanizmu RLKS w nowej perspektywie finansowej czyli włączenie mechanizmu wielofunduszowego RLKS do RPO WD 2021-2027 jako narzędzia rozwoju obszarów wiejskich i małych/średnich miast oraz zadeklarowano gotowość na wypracowanie wspólnie z UMWD obszarów wsparcia ze środków RPO WD 2021-2027.
Wicedyrektor Departamentu Gospodarki przekazał ponownie decyzję Marszałka Województwa zawartą w pismach kierowanych do lokalnych grup działania, w odpowiedzi na przekazywane pisma i deklaracje gmin członkowskich dot. poparcia RLKS w RPO WD 2021-2027. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję dotyczącą odejścia od realizacji instrumentu RLKS w ramach RPO WD 2021-2027 już w marcu 2020 r. Równocześnie poinformowano zarząd sieci, że decyzja ta nie uległa zmianie. Do czasu podpisania Umowy Partnerstwa nie jest planowane utworzenie zewnętrznej grupy roboczej ds. RPO WD 2021-2020.
Zarząd Dolnośląskiej odniósł się do treści pisma otrzymanego przez lokalne grupy działania i przede wszystkim odniósł się do aspektów, które są nieprawdziwe:
- W stanowisku zawarto twierdzenie, że w obecnej perspektywie 2014-2020 w RPO WD jakoby była zastosowana formuła pośrednia/mieszana RLKS, co oczywiście nie jest prawdą. Nie zastosowano żadnej ww. formuły. Wpisanie LGD, które mogły ubiegać się o środki nie jest żadną formułą wielofunduszowego RLKS, a wymienienie LGD wśród wnioskodawców niczemu nie służyło, niczego nie dawało, nie było potrzebne. LGD jako NGO mogło ubiegać się o środki RPO jako wnioskodawca bez tego rodzaju zabiegów, natomiast nie o to też chodziło. Wpisanie na listę wnioskodawców nie było żadnym mechanizmem wielofunduszowego RLKS. Zatem wskazywanie, że lokalne grupy działania nie występowały o środki RPO wskazuje na posługiwanie się argumentami kompletnie nieadekwatnymi do wielofunduszowości RLKS.
- Sugerowanie dotychczasowych doświadczeń woj. podlaskiego i kujawsko-pomorskiego jako niepowodzenia tego mechanizmu i przyczyny niezastosowania wielofunduszowego RLKS w województwie dolnośląskim jest deprecjonujące działania dla tych województw, które miały odwagę jako jedyne województwa zastosować ten mechanizm i planują wielofunduszowy RLKS w nowym okresie 2021-2027. Co więcej kolejne województwa dołączają: świętokrzyskie, pomorskie, łódzkie i inne.
Ponadto Zarząd Sieci odniósł się z ubolewaniem się do przekazywanych w nieoficjalnych i oficjalnych rozmowach negatywnych opiniach o lokalnych grupach działania. Stosowanie łącznie: 1. nietrafionych, nieadekwatnych argumentów przeciwko zastosowaniu wielofunduszowego RLKS na Dolnym Śląsku oraz 2. szerzenie negatywnych opinii uderza w dobre imię wszystkich Lokalnych Grup Działania na Dolnym Śląsku oraz osób zaangażowanych w działania każdej LGD.
Zarząd Sieci rozumie i szanuje decyzję Zarządu Województwa, chociaż się z nią nie zgadza. Jednak stosowanie tego rodzaju argumentów i szerzenie negatywnych opinii o LGD nie powinno mieć miejsca, nie służy żadnej ze stron. Dlatego też zaproszono przedstawicieli Województwa na Konferencję w dniu 03.08.2020 r. by przekazać otwarcie i jasno stanowisko Samorządu Województwa przedstawicielom lokalnych samorządów, organizacji, przedsiębiorców i liderów lokalnych, które współtworzą lokalne grupy działania.
Zarząd DSP LGD przekazał Radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Zarządowi Województwa, dyrektorom departamentu i wydziału ds. rozwoju obszarów wiejskich imienne zaproszenia na konferencję pn. „Dobre przykłady realizacji wielofunduszowych RLKS-ów oraz nowych kierunków wskazanych przez Unię Europejską jako kluczowe w nowym okresie programowania dla Programu Leader: klimat, nowe technologie i Smart Village” organizowaną przez DSP LGD w ramach wniosku złożonego do KSOW, która odbędzie się 03.08.2020 r.
Złożono również pismo do Marszałka Cezarego Przybylskiego dot. powstających Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji dla województw śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Oczekujemy odpowiedzi na pytanie: czy prowadzone są prace nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji dla województwa dolnośląskiego? Jeżeli tak to w imieniu Zarządu Sieci Dolnośląskiej Sieci Partnerstw LGD zwróciliśmy się z prośbą o włączenie przedstawiciela Sieci LGD do prac nad nowo powstającym Planem Sprawiedliwej Transformacji.