+48 500 206 128 Trzebnicka 7a-7b  lokal 4/2, 59-140 Chocianów
WSPIERAMY
Lokalne Grupy Działania

Informacje po spotkaniu z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim

W piątek 23 lipca Zarząd DSP LGD spotkał się z Marszałkiem Cezarym Przybylskim. W spotkaniu udział wzięli również: Dyrektor Departamentu Gospodarki Artur Kowalik, z-ca Dyrektora Departamentu Obszarów Wiejskich i Zasobów Naturalnych Paweł Czyszczoń oraz z-ca Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Zbigniew Dynak.

Na spotkaniu przekazałyśmy nowe informacje w sprawie RLKS w Polsce, które zostały przedstawione na posiedzeniu Grupy Tematycznej LEADER (GTL) w dniu 02.07.2021 r. oraz wynikającą z tego tytułu szczególną sytuację obszarów wiejskich/miejsko-wiejskich Dolnego Śląska.
  • Marszałek potwierdził, że Zarząd Województwa obserwuje działania prowadzone przez MRiRW w zakresie projektowania RLKS z funduszu EFRROW, aby na bieżąco reagować na wypracowane przez Ministerstwo założenia. Jednakże jest niezadowolony, że Ministerstwo zmienia reguły gry i to w trakcie drugiej połowy meczu.
  • Zarząd przygląda się sytuacji i oficjalnym decyzjom tych Województw, które chcą wprowadzić pełny RLKS.
  • Marszałek nie mógł nam zadeklarować, w którą stronę pójdą, dopóki nie będzie oficjalnego komunikatu z Ministerstwa.
    Podsumowując, jeśli model zaproponowany przez MRiRW zostanie wdrożony – to jest zamiar wprowadzenia RLKS, ale jeżeli Ministerstwo zmieni ten model, to RLKS-u na Dolnym Śląsku nie będzie.
  • Spotkanie w naszej ocenie na dziś bez rozstrzygnięcia, niemniej wielofunduszowy RLKS jeśli będzie rozpatrywany to w kontekście środków z EFS-u.
Rozmowa była rzeczowa, jednak najmniejszym rozeznaniem w sytuacji i wiedzą nt. funkcjonowania i działalności LGD-ów wykazał się pan Dynak, który nie krył się z jawną obawą związaną z naszymi możliwościami kadrowymi, przygotowaniem merytorycznym, jak poradzimy sobie z realizacją, kontrolą i rozliczaniem projektów.
Największe wrażenie na Marszałku zrobiło ponad 120 petycji podpisanych przez Wójtów i Burmistrzów a co za tym idzie jednoznacznym poparciem samorządowców dla pełnego RLKS na Dolnym Śląsku.
Juto spotkanie z Radnymi Sejmiku o godzinie 11.00. Zapraszamy Was do udziału w spotkaniu na takich samych zasadach, jak na spotkaniu z wójtami i burmistrzami. Link do spotkania wysłany w mailu z dnia 20 lipca. Proszę o potwierdzenie Waszego udziału w spotkaniu.
W imieniu Zarządu DSP LGD
Agnieszka Kasina
Facebook Pagelike Widget